Вища освіта в Польщі

Оцініть корисність інформації: 4.1/5, 55 голосів

Система освіти в Польщі за останні десять років стрибнула набагато вперед і продовжує активно розвиватися і понині. При цьому підвищується не лише чисельність навчально-освітніх закладів, але і якісь викладання в них.

Вирішивши здобути освіту у Польщі, Ви можете стати студентом таких університетів, які були засновані ще у 14 столітті!

Навчання в Польщі

Якщо говорити про теперішній час, то Польща підтримує Болонський процес, який впроваджений у всіх університетах країни. Польські ВУЗи можуть запропонувати абітурієнту дуже широкий вибір напрямків підготовки, починаючи з технічних та медичних спеціальностей і закінчуючи економічною, фінансовою і гуманітарною освітою.

При цьому ціна освіти в Польщі набагато нижча, ніж при навчанні в інших європейських країнах. Крім того, вища освіта в Польщі дешевше не дороща, ніж в столичних ВНЗ України. Це робить навчання в Польщі максимально доступним для всіх і кожного.

Для вступу у ВУЗ потрібно зовсім небагато: атестат про закінчення школи (усі 11 класів) та бажання навчатись. Хоча крім цього деякі університети виставляють й інші вимоги.

Читайте детальніше про: Процедуру вступу до Польських ВНЗ та Документи необхідні для вступу

У наш час українська молодь дуже зацікавлена у здобутті освіти за кордоном. Воно й не дивно, адже з європейським дипломом шансів влаштуватися на омріяну роботу набагато більше , і в Україні, і в будь-якій країні ЄС. Тому все більше випускників шкіл надають перевагу саме польським університетам.Більше про Державні і приватні університети Польщі

Система освіти в Польщі

Структура системи освіти в Польщі складається з дошкільної освіти, початкової освіти, загальної середньої освіти та вищої освіти.

Przedszkole - дошкільна освіта

Дошкільна освіта в Польщі передбачає відвідування дитячих садків дітьми віком від 3-х до 6-ти років. Більшість дитячих садочків - муніципальні. Батьки можуть самостійно вирішувати, віддавати дитину віком від 3-х до 5-ти років в садок чи ні, а ось річна дошкільна підготовка є обов'язковою. Завдяки підтримці держави, виховання, навчання і розвиток дітей в польських дитячих садах є дуже якісним.

Szkoła podstawowa - початкова школа

Після дошкільної підготовки діти вступають до школи з 7-річного віку. Навчання триває 6 років і складається з 2-х етапів:

 • I етап (1-3 клас): інтегроване навчання школярів, при якому немає чіткого поділу на предмети. Уроки проводить один учитель, запрошуються тільки вчителі іноземних мов, фізкультури і музики;
 • II етап (4-6 клас): навчанням школярів займаються вчителі, які спеціалізуються на окремих предметах. Школярі вивчають такі предмети: історія, математика, польську мову, іноземна мова, інформатика, образотворче мистецтво, музика, фізкультура. У кожного класу є класний керівник.

Після закінчення навчання школярі здають тестування, розроблене Центральної екзаменаційною комісією.

Gimnazjum - гімназія

У гімназіях вивчають загальноосвітні предмети. В кінці навчання, в квітні, потрібно скласти іспит, який складається з 3-х частин: природно-математичної, гуманітарної та мовної. Учні показують свої знання з фізики, хімії, польської мови, географії, історії, біології.

Szkoła ponadgimnazjalne - середня школа

Навчання в середній школі триває близько 3-х років. Тривалість навчання залежить від того, куди буде надходити учень: це може бути ліцей або технікум. Більшість учнів обирають навчання в ліцеї, яке триває 3 роки. Ліцей може бути як спеціалізованим, так і загальноосвітніх. Можна вступити до технікуму, навчання там триває 4 роки. В кінці навчання потрібно здати іспит на атестат зрілості - матура (Matura). Цей іспит складають в травні випускники шкіл, ліцеїв і технікумів Польщі. Такий іспит здавати не обов'язково. Але за його результатами випускники шкіл, ліцеїв і технікумів можуть бути зараховані в польські університети.

Szkoły Wyższe - вищі навчальні заклади

Вища освіта в Польщі складається з 2-х ступенів, як і в інших країнах-учасницях Болонського процесу: це бакалаврат і магістратура. На бакалавра навчаються 3-3,5 року, на магістра - 1,5-2 року. Є кілька спеціальностей (в т.ч. психологія, право), де навчання проходить на неподільній магістратурі і триває 5 років. Після отримання ступеня магістра можна продовжити навчання в докторантурі. Після написання наукової роботи і її захисту докторанти отримують ступінь доктора філософії - PhD.

Система освіти в Польщі
Система освіти в Польщі

Відмінності між польською і українською системою освіти

Є ряд відмінностей між польською і українською системою освіти, незважаючи на те, що це є сусідніми країнами. Серед основних відмінностей між цими системами освіти:

 • у кожного польського студента є свій аккаунт в електронній системі USOS. В цей аккаунт внесені всі дані студента: від розкладу занять до оцінок за сесії;
 • студент сам може вибирати собі дисципліни для вивчення: є обов'язкові предмети, а є предмети на вибір;
 • навчальний рік починається не в вересні, а з 1 жовтня, що дозволяє польським студентам більше відпочивати, подорожувати або працювати під час канікул, щоб заробити на навчання на наступний навчальний рік;
 • є відмінність і в здачі сесій: всі дисципліни в польських ВУЗах діляться на семінари та лекції. Студенти здають семінари до сесії, а лекції - під час сесії, іспити проходять в письмовій формі;
 • невеликі канікули в польських університетах є як під час Різдва, так і під час Пасхи. В цей час студенти можуть поїхати до рідних і провести свято в колі сім'ї;
 • наукову роботу польські студенти починають писати з 1 курсу: на початку навчання студент може вибрати собі керівника робіт, який буде курирувати роботу, допомагати з вибором літератури. Наукова робота захищається в кінці навчання;
 • в Польщі цінується час і праця як викладачів, так і студентів: на початку занять кожен з викладачів дає студентам свої контакти для зворотного зв'язку і оголошує, скільки пар потрібно відвідати обов'язково, а скільки можна пропустити.

Переваги навчання в Польщі для українців

Освіта в Польщі для українців дає великий перелік переваг. Окрім то, що Ви станете власником європейського диплому , Ви здобудете хороші знання. При цьому тішить і те, що в більшості випадків це доступно і за адекватну ціну.

Звичайно, такі фактори сприяють активному потоку абітурієнтів на навчання саме в Польщу, а не в якусь іншу країну ЄС. Так, на 2013-2014 навчальний рік сюди приїхало понад 15 тисяч українських випускників. В цілому в той же рік у Польщі навчалось майже сорок тисяч іноземних студентів, котрі також обрали польські ВУЗи замість вітчизняних. А все завдяки тому, що уряд Польщі активно займається питанням покращення умов для навчання іноземців. І, слід зазначити, це дає свої плоди.

Для українців Польща вигідна одразу декількома факторами. По-перше, вона в територіальному плані знаходиться зовсім близько від України. По-друге, культура і менталітет народів не так радикально відрізняється. По-третє, польська мова дуже схожа на українську і російську. Враховуючи все це, наш студент, поїхавши на навчання, не буде почувати себе «чужаком», йому доволі легко буде призвичаїтись до життя тут, уникнувши і болючої адаптації, і мовного бар’єру. Крім того Польща одна з найдешевших країн в сенсі вартості навчання та проживання

Знайти університет Подати заявку на вступ

Тривалість навчання в польських ВНЗ

Ступінь Термін
Бакалаврат у сфері гуманітарних наук 3 роки (6 семестри)
Бакалаврат у сфері технічних наук 3,5 роки (7-8 семестрів)
Магістратура 1,5 - 2 років (3-4 семестри)
Магістратура нероздільного характеру (для медичних спеціальностей, психології та права) 5 років (10 семестрів)
Післядипломна освіта 1 – 1,5 років (1-2 семестри)

Навчальний рік у Польщі

Навчальний рік у Польщі складається з двох семестрів: осінньо-зимового та весняно-літнього. Ці дати зазвичай сталі та не змінюються зроку в рік.

Осінньо-зимовий семестр Весняно-літній семестр
1.10 - 20.12 Навчання 01.03 - 20.04 Навчання
21.12 - 02.01 Канікули (Різдвяні свята) Варівтивно Канікули (Великодні свята)
03.01 - 20.01 Навчання до 05.06 Навчання
21.01 - 05.02 Сесія 06.06 - 25.06 Сесія
06.02 - 15.02 Канікули (зимові) 26.06 - 01.10 Канікули (зимові)
16.02 - 28.02 Перездача / доздача сесії 01.08 - 15.08 Перездача / доздача сесії

Іспити

Кожен семестр під час навчання завершується здачею фінішного екзамену. Вони можуть бути як в письмовій, так і в усній формі. Також відрізняється і їх кількість. А ось система оцінювання зазвичай класична: від незадовільно (2) до відмінно (5).

Стипендії в Польщі

Практично кожен ВНЗ Польщі має свої програми стипендій. Причому по декілька штук (від 5 до 25). Це можуть бути щомісячні виплати різного характеру:

 • за хороші результати у процесі навчання
 • за досягнення на спортивному поприщі
 • допомога на проживання
 • соціальні виплати й так далі

Для більш детальної інформації необхідно спілкуватись з представниками конкретного університету чи вищої школи. Адже деякі ВУЗи можуть самостійно, в індивідуальному порядку, забезпечувати своїх студентів фінансовою допомогою або нагороджувати виплатами, підкреслюючи певні досягнення.

Диплом після закінчення навчання в Польщі

Після закінчення ВУЗу студенти отримують європейський диплом, котрий визнається у всіх країнах світу - детальніше про польский диплом

Наукові ступені

Випускники університетів Польщі можуть отримати такі ступені:

 • Бакалавр (BA, licencjat) – ступінь, яку отримують студенти університетів та коледжів, закінчивши навчання тривалістю 3,5 роки.
 • Бакалавр (BSc, inzynier) - ступінь, яку отримують студенти університетів та коледжів, закінчивши навчання терміном 3,5-4 роки на економічних, технічних або сільськогосподарських спеціальностях.
 • Магістр (MA, MSc, magister) – ступінь, який надається лікарям, ветеринарам, зубним хірургам, інженерам, архітекторам, мистецтвознавцям, які закінчили навчання в університеті тривалістю 5-6 років. У бакалаврів є можливість отримати ступінь магістра після додаткового навчання тривалістю 2-2,5 роки.
 • Доктор наук (PhD, doktor) – ступінь, який присвоюється науковцям, які захистили докторську дисертацію та склали іспити з відповідної спеціальності. Перед навчанням у докторантурі спочатку необхідно отримати ступінь магістра.

Детальніше про Наукові ступені в Польщі: Бакалавр, Магістр, Друга вища (післядипломна) освіта в Польщі

Проходження практики та стажування в польських ВНЗ

Європейська освіта відрізняється від вітчизняної, перш за все, тим, що тут велика увага приділяється саме практичним заняттям. Тому ВУЗи ретельно піклуються про те, щоб студенти як можна більше залучались до практичних занять, отримували саме практичні навички, про яку б спеціальність не йшла мова. Крім того, так як університети Польщі активно співпрацюють з навчальними закладами в інших країнах, студенти мають змогу проходити практику та стажування в інших ВУЗах і державах Європейського Союзу та поза ним.

Практика є обов’язковим етапом на шляху до здобуття будь якого ступеня та спеціальності. Вона проводиться в період навчання, а також під час канікул.

Вартість польської освіти

Якщо говорити про фінансову сторону, то навчання у Польщі є досить доступним. Середні ціни мають приблизно наступні показники:

 • навчання у приватному ВУЗі – починаючи з 800 євро на рік;
 • навчання у державному ВУЗі – починаючи з двох тисяч євро на рік;
 • навчання для іноземців на конкурсній основі – безкоштовно;
 • навчання для тих, у кого є карта поляка – безкоштовно.

Детальніше про: Безкоштовну освіту в Польщі

Оплата зазвичай розбивається на роки або семестри. Разом з основною платою часто треба зробити ще одноразовій внесок. Це, так зване Wpisowe, розмір якого здебільшого коливається від 50 до 350 євро. Завдяки цьому університет може забезпечити студента усім необхідним: шкільним приладдям, формою (якщо вона є) і так далі.

Детальніше про: Ціни у ВУЗах та калькулятор витрат

Окрім цього, для організації повного процесу треба погасити ще такі витрати:

 1. Медична польська страховка: в районі 30 євро на рік і є обов’язковою для відкриття візи студентові;
 2. Консульський збір: має фіксовану ставку в 18,5 євро;
 3. Проживання, транспорт в межах міста, харчування, кишенькові – близько 300 євро на місяць.

Додаткові документи та відомості про навчання в Польщі

Проживання для студентів

Майже усі державні, а також деякі приватні ВУЗи забезпечують своїх студентів гуртожитками. Тому можна зняти окрему квартиру, або ж кімнату. Вартість коливається від 350 до 700 злотих.

Гуртожитки польських ВУЗів бувають двох типів: приватні та звичайні. Проживання можливе як у тих, так і у тих.

Приватні ВНЗ не завжди мають свої гуртожитки. В таких випадках поселення відбувається до приватних гуртожитків або на квартирах. Приватні гуртожитки коштують від 500 до 650 злотих.

Крім того, є можливість винайму квартири. Але у такому випадку будьте готові оплачувати не тільки оренду, але й комунальні послуги, які в Польщі досить дорогі. В середньому вартість оренди на 1 людину становить 600-800 злотих, коливаючись від 500 до 1500 злотих на місяць, залежно від міста та умов.

Детальніше про: Проживання для студентів в Польщі

Продукти харчування

Харчування в Польщі

Харчуються студенти Польщі за свій рахунок, але при кожному університеті є свої їдальні, де ціни зазвичай нижче. Так, комплексний обід тут можна взяти за 12-15 злотих. Крім того, Ви можете харчуватись і в інших кафе або їдальнях, яких у Польщі дуже багато.

Окрім того є велика кількість магазинів і супермаркетів. Наприклад, найбільш вигідними по ціні-якості є такі торгові сітки як Biedronka, Carefur, TESCO, де ціни є досить доступними. У цілому харчування і інші побутові витрати становлять біля 120-150 євро на місяць.

Основні продукти харчування мають приблизно наступні ціни (середні показники, у злотих):

 • Сир - 17.00
 • Ковбаса - 12.00 - 17.00
 • Кава 500 гр. - 11.00 - 17.00
 • Йогурт - 1.50
 • Картопля - 1.50
 • Морква-1.50
 • Молоко - 2.50
 • Овочевий набір для перших страв - 2.50
 • Соки - 2.50
 • Хліб - 2. 70
 • Макарони (4 порції) - 2.00
 • Яблука (1 кг.) - 2.00
 • Масло - 3.00
 • Рис (4 порції) - 3.00
 • Цукор - 4.00
 • Рослинна олія 1 л - 5.00
 • Чай (50 пакетиків) -5.00
 • Консерви – 1.00-5.00

М'ясо:

 • Курятина - 15.00
 • Свинина (вирізка) - 15.00
 • Яловичина (вирізка) - 25.00

Якщо говорити про харчування в кафе, то вартість на день становить не більше 10 євро (40 злотих):

 • Сніданок - 8-12 злотих
 • Обід - 12-15 злотих
 • Вечеря - 8-12 злотих

Транспорт

Транспорт в Польщі

Громадський транспорт у Польщі досить розвинений. У містах «ходять» як автобуси, так і трамваї, у деяких є ще й метро. При цьому транспортні засоби мають розклад, який можна побачити на кожній зупинці. Транспорт ходить чітко за розкладим.

Оплата за проїзд проводиться у вигляді придбання квитка. Це можна зробити як в найближчому кіоску, так і у самому автобусі. В обов’язковому порядку треба також скасувати білет, як тільки Ви зайшли до автобуса. Типи квитків бувають різними: на тридцять хвилин дії, на добу, одноразові та багаторазові, і так далі. Коштують вони не однаково. Є особлива категорія квитків – «ulgowy», розраховані на студентів і мають у два рази меншу ціну. Є можливість також придбати проїзний на цілий місяць. За допомогою студентського квитка такий проїздний коштуватиме в 2 рази дешевше

При цьому слід знати, що у кожному місці вартість квитків відрізняється. Наприклад, у Любліні ціна за стандартний білет становить 2,4 злотих, а у Варшаві – 4,8 злотих.

Є хороший ресурс, який працює в якості додатку на смартфонах — http://jakdojade.pl/. З ним Вам буде простіше добратися громадським транспортом з однієї точки міста в другу, якщо Ви ще не знаєте міста.

Студентам надається можливість покупки місячного або піврічного абонемента для проїзду у всіх міських видах транспорту (трамвай, автобус, тролейбус) зі студентською знижкою. Вартість місячного абонемента з необмеженою кількістю поїздок близько 50 злотих. В містах на зупинках встановлені вплатомати, де студент вставляє свій студентський квиток, обирає період абонемента і вносить на студентський квиток необхідну суму коштів.

Знайти університет Подати заявку на вступ

Читайте також

Messenger Viber Telegram Whatsapp