Безкоштовне навчання за кордоном

Оцініть корисність інформації: 3.3/5, 26 голосів

Про навчання за кордоном

Навчатися за кордоном можна також безкоштовно. Для цього є декілька шляхів:

 • ряд країн пропонує безкоштовне навчання для іноземців;
 • отримати внутрішню стипендію від університету або фонду;
 • навчатися за партнерською програмою - подвійний диплом;
 • отримати грант на навчання.

Розглянемо дані можливості детальніше.

Хто може отримати безкоштовну освіту за кордоном

Талановиті, креативні і цілеспрямовані абітурієнти мають можливість вступити на безкоштовне навчання за кордоном. Таким абітурієнтам надають стипендії, вони можуть брати участь в написанні грантів, їх зараховують на навчання за рахунок навчального закладу.

Українці отримують можливість навчатися за кордоном безкоштовно в таких випадках:

 • отримання призових місць або участь в міжнародних або національних олімпіадах;
 • успішне проведення наукових досліджень з вченими або викладачами;
 • наявність серйозних результатів у науковій сфері;
 • закінчення вітчизняної школи або універсітета з відзнакою.

Якщо у абітурієнта є професійні досягнення, які він може підтвердити, це допоможе йому вступити на бюджетну форму навчання до іноземного університету.

Кому присуджуються стипендії?

Стипендії можуть присуджуватися абітурієнтам як під час вступу до університету, так і під час навчання. Стипендію присуджують за академічні успіхи, за наукові роботи, за активну волонтерську діяльність та інші заслуги.

Стипендії призначаються не тільки студентам бакалаврату та магістратури, а й докторантам. В основному, бакалаври можуть розраховувати тільки на часткове фінансування, в той час як докторанти часто мають можливість навчатися безкоштовно.

Стипендії від університетів

Багато іноземних університетів мають програми фінансування активної та талановитої молоді. В основному, стипендії від університету покривають частину вартості навчання. Але є університети, які покривають витрати не тільки на навчання, але і на проживання студентів в гуртожитках, а також забезпечують таких студентів стипендіями.

Стипендії від уряду

В Австралії, США, Великобританії та ряді інших країн засновані великі стипендіальні програми для іноземних студентів. Ці програми фінансуються урядом: наприклад, це Fulbright Scholar Program в США, Chevening Scholarships в Великобританії, Endeavour Leadership Program в Австралії. Студенти-переможці цих програм мають можливість вчитися за кордоном безкоштовно.

Стипендії від приватних організацій

Найчастіше стипендіальні програми, як і програми студентського обміну за кордоном фінансуються неурядовими організаціями –великими підприємствами, асоціаціями, приватними фондами. Часто великі компанії, які зацікавлені в підготовці кваліфікованих фахівців, надають талановитій молоді стипендії та гранти. Умови надання стипендії, як і її розмір будуть індивідуальними для кожного випадку.

Спортивні стипендії

Зарубіжні університети надають фінансову підтримку не тільки за академічні успіхи, а й за досягнення в спорті. Наприклад, багато університетів США оплачують навчання молодим людям, які досягли успіхів у спорті.

В американських університетах є 2 типу спортивних стипендій:

 • стипендії, які покривають не тільки витрати на навчання, а й витрати на проживання, а також харчування студента;
 • стипендії, які покривають більше половини (50-100%) витрат на навчання в університеті.

Вимоги до претендентів на стипендії

Перелік вимог буде залежати від організації, яка надає стипендію або грант на навчання.

Для отримання академічної стипендії кандидати повинні подавати такі документи:

 • копії документів про здобуту освіту, а також їх завірений переклад: копії шкільного атестата або диплома бакалавра;
 • сертифікати, які підтверджують знання однієї або декількох іноземних мов;
 • виписка з оцінками з попереднього навчального закладу;
 • мотиваційний лист;
 • CV.

Часто для отримання стипендії кандидатам потрібно надати перелік публікацій в наукових журналах або портфоліо своїх робіт. Іноді потрібно сертифікат GMAT. Кандидати з більш високими оцінками, кращими балами з тестування, великим портфоліо мають більше шансів отримати стипендію.

Для отримання спортивної стипендії більше враховуються спортивні успіхи абітурієнта, резюме зі спортивними результатами, ніж середній бал атестата. Проте, під час вступу все одно потрібно буде подавати переклад шкільного атестата і ряд інших документів.

Безкоштовна освіта за кордоном в університетах різних країн

В університетах багатьох країн є можливість отримати безкоштовну освіту. До таких країн належать Німеччина, Австрія, Франція, Норвегія, Чехія, Словаччина, а також Італія і Греція. У деяких країнах безкоштовну освіту можна отримати тільки за умови, що ви будете вчитися на мові країни, куди поступаєте. Наприклад, в університетах Чехії - це чеська мова. Але є винятки: в ВУЗах Норвегії безкоштовну освіту можна отримати на норвезькій, плюс англійською мовою. У Франції та Німеччині, навчаючись в державному університеті, студент повинен заплатити тільки річний внесок вартістю від 100 до 500 євро.

При вступі, щоб отримати безкоштовну освіту за кордоном, потрібно пройти спеціальне тестування на знання мови країни, куди плануєте поступити. У ВНЗ Польщі вступити можна на конкурсній основі, а іноземцям польського походження надається стипендія.

Детальніше про: Безкоштовна освіта в Польщі

Безкоштовне навчання за кордоном

Якщо вас цікавить безкоштовне навчання в іншій країні, вас може зацікавити Греція. В університетах цієї країни навчання для іноземців безкоштовне. Але це не все: для іноземців безкоштовним буде проживання в гуртожитку, а також харчування та забезпечення підручниками. Вищу освіта в Грецькій Республіці можна отримати після здобуття середньої освіти в своїй країні. Вступити до університету можна без здачі ЗНО, на основі конкурсу, який проводиться за балами атестату. Грецьку мову ви будете вчити, вже вступивши до університету, на спеціальних курсах.

Вас може зацікавити безкоштовне навчання в Словаччині, воно проводиться на словацькій мові. Закінчивши університет, випускники отримують європейський диплом, який котирується практично у всіх країнах. Щоб безкоштовно навчатися в цій країні, потрібно знати словацьку мову. Якщо успішність студента хороша, можна претендувати на отримання стипендії.

Як отримати грант або стипендію на навчання за кордоном?

Щоб безкоштовно навчатися в іноземному університеті, отримувати там стипендію та мати змогу покрити витрати на проживання, у кожного абітурієнта або студента є змога взяти участь у грантових та стипендіальних програмах. Яким чином можна отримати стипендію? Міжнародні програми університетів спрямовані на надання стипендій та безкоштовної освіти. Такі стипендії можуть надаватися не тільки університетами, а й міжнародними організаціями. У деяких країнах є спеціальні державні програми. Зокрема, у США така програма називається програмою ім. Фулбрайта, у Німеччині працює програма DAAD, у Швеції – Swedish Institute.

Багато університетів пропонують внутрішні стипендії. Наприклад, бажаючі вступити в аспірантуру для здобуття ступеня доктора філософії (PhD), мають змогу отримати фінансування на свої дослідження від лабораторії або кафедри, до якої будуть прикріплені під час проведення досліджень. Допомогу можуть надавати також приватні фонди, такі як Фонд Віктора Пінчука або Soros Foundation. Декілька вітчизняних ВНЗ пропонують участь у партнерських програмах, завдяки яким можна один рік проходити навчання в закордонному університеті. Також є змога отримати подвійні дипломи. Як приклад можна навести НТУУ «КПІ», який співпрацює з Університетом професійної освіти NOVI у місті Утрехт (Нідерланди), Університетом Індіанополісу в Афінах та іншими закордонними ВНЗ.

Деякі європейські університети заохочують студентів стипендією, якщо вони професійно займаються спортом, грають за університет, працюють в бібліотеці ВНЗ або в університетському кафе. За допомогою цих коштів є змога покрити частину витрачених на оплату за навчання коштів. Зверніть увагу, що стипендію за роботу в університетському кампусі можна отримати лише якщо ви вступили до цього навчального закладу.

Перегляньте: Гранти на навчання в Польщі

Знайти університет в Польщі Подати заявку на вступ до Польщі

Престижні стипендіальні програми для навчання за кордоном

Стипендія на навчання у Великобританії – CHEVENING

Стипендія на навчання у Великобританії - CHEVENING

Chevening – стипендіальна програма, яка фінансується Міністерством закордонних справ Великобританії. Стипендію призначають активній молоді з України, яка має власну громадянську позицію, та має бажання у майбутньому вплинути на прийняття рішень у своїй країні.

У чому полягає суть програми? Вона забезпечує повне або часткове фінансування очного курсу в аспірантурі будь-якого британського ВНЗ. Найбільше коштів програма виділяє на післядипломні магістерські програми, тривалість яких становить від 3-х до 12 місяців.

Конкурс проводиться щорічно та розпочинається у вересні, за рік до початку курсу. Заявки зазвичай подаються до початку грудня. Щороку біля 8 кандидатів з України стають стипендіатами програми.

На кандидатів чекає конкурсний відбір. Кожного, хто подав заявку, буде оцінено за низкою критеріїв: не лише за рівнем володіння мови, а й за професійними якостями та лідерськими здібностями. Переможцями зазвичай стають найбільш активні кандидати з хорошими лідерськими якостями та організаційними здібностями. Перевага надається кандидатам з таких напрямків навчання: судова, адміністративна та виборча реформи, захист прав меншин, реформи у сфері енергоефективності, охорона навколишнього середовища.

Конкурс складається з 3-х етапів. Перший з них – вибір Посольством Великобританії та Британською Радою 30 кандидатів з України, відібраних за даними заявок. Другий етап полягає в необхідності успішно пройти співбесіду, яка буде проводитись у Посольстві Великобританії. Конкурс завершується складанням екзамену на знання англійської мови IELTS. 

Тут можна детальніше дізнатись про програму: http://www.chevening.org/ukraine/.

Стипендіальна програма США – Fulbright Scholar Program

Стипендіальна програма навчання в США - Fulbright

Fulbright Scholar Program – стипендіальна програма, спрямована на проведення дослідних робіт в університетах та науково-дослідних організаціях США тривалістю 3-9 місяців.

Хто може брати участь у конкурсі? Доктори та кандидати наук з України, юристи, культурні діячі, журналісти, бібліотекарі, дослідники зі стажем роботи від 5-ти років, аспіранти та здобувачі, які захистять дисертацію до початку отримання гранту (до 1 вересня). Під час програми не передбачено здобуття наукового ступеня. Після завершення терміну стажування необхідно буде повернутись в Україну на 2 роки.

Які вимоги висуваються до кандидатів? Конкурсантом може бути громадянин України, який вільно володіє англійською мовою на професійному рівні. На які критерії звертають найбільшу увагу при відборі кандидатів? На попередні наукові здобутки, на детальний науковий план, а також потенціал до взаємодії з американськими колегами з обраного напрямку.

Що отримують переможці програми? Для переможців передбачено щомісячну стипендію, медичне страхування, надаються кошти на переліт, придбання літератури за спеціальності.

Термін подачі документів: щорічно до 15 жовтня.

Тут можна детальніше дізнатись про програму: http://www.fulbright.org.ua/uk/pages/37/scholar.html.

Стипендіальна програма фонду Фрідріха Еберта (Німеччина)

Стипендіальна програма навчання в Німеччині - Фрідріха Еберта

Фонд імені Фрідріха Еберта – стипендіальний фонд Німеччини, метою якого є підтримка молодих науковців та талановитих студентів.

Програма основної підтримки, яка називається Grundförderung, спрямована на підтримку абітурієнтів, бакалаврів або магістрів німецьких університетів. Розмір стипендії – 650 євро у місяць, надається медична страховка. Тривалість надання стипендії буде залежати від успішності студента та його активності в університеті. Якщо стипендіат буде під час навчання проживати із чоловіком/дружиною та дітьми, йому буде додатково надаватися матеріальна допомога розміром 276 євро у місяць.

Програма для осіб з вищою освітою, що називається Promotionsförderung, спрямована на підтримку аспірантів, які планують написати дисертацію у Німеччині за згодою німецького університету. Аспірант матиме можливість брати участь у програмі впродовж 2-3-х років. Розмір стипендії – 1000 євро у місяць, надається медична страховка. У разі проживання у Німеччині з сім’єю, родині додатково буде надаватися допомога розміром 276 євро у місяць.

Як проходить конкурс? Відбір складається з 3-х етапів. Перший етап – заповнення онлайн-форми. Далі потрібно відправити пакет документів, серед яких резюме, мотиваційний лист, а також 2 рекомендаційні листи від викладачів німецьких університетів або школи (для абітурієнтів). Аспіранти повинні додати рекомендаційний лист від наукового керівника, а також розгорнутий опис теми дисертації. Комісія проводить перевірку документів, після чого запрошує кандидатів на співбесіду. Після проведення такої співбесіди складаються листи з характеристикою конкурсанта, які відправляються на розгляд відбіркової комісії. До її складу входять не лише викладачі німецький університетів, а й політики та відомі науковці, діячі культури. Комісія проводить засідання кілька разів на рік. Конкурсантів поштою повідомляють про результати проходження конкурсу.

Тут можна детальніше дізнатись про програму: http://www.fes.de/stufo/stipendien/bewerbung/online-bewerbung.

Стипендія на навчання у Німеччині – DAAD

Стипендіальна програма навчання в Німеччині - DAAD

DAAD (Німецька служба академічних обмінів) – стипендіальна програма, метою якої є продовження академічної освіти у Німеччині.

Хто може стати учасником програми? Конкурсантами можуть бути випускники, які до початку отримання стипендії вже матимуть кваліфікаційний рівень (від бакалавра і вище). Конкурсант зможе отримати післядипломну або магістерську освіту у державному університеті Німеччини.

Тривалість навчання становитиме від 10 місяців до 2-х років, що буде залежати від навчальної програми стипендіата. Розмір стипендії – 750 євро. Також додається медична страховка, страховка від нещасних випадків, оплачуються витрати на проїзд. Окрім цього, стипендіат може отримувати щомісячно допомогу на оренду помешкання, а також доплати на утримання членів сім’ї, що його супроводжують. Може також компенсуватися вартість навчання (до 500 євро за семестр). Якщо стипендіату необхідна буде мовна підготовка, програмою передбачена оплата ціни мовних онлайн-курсів.

Критеріями відбору є хороші показники у навчанні, власні цілі для продовження навчання у Німеччині. До відбіркової комісії входять науковці з відповідних спеціальностей. Якщо конкурсант навчався на гуманітарних спеціальностях, відмінне знання німецької мови є необхідним, окрім випадків, де навчання буде проводитися англійською мовою.

Як подати документи? Необхідно подати заяву в режимі онлайн на сайті DAAD. Поштою слід надіслати 3 екземпляри заяви, яку ви зможете роздрукувати після успішної реєстрації на сайті, а також додатки до неї.

Термін подачі заяв: початок листопаду. Призначення стипендії – з 1 жовтня наступного року. Тут можна детальніше дізнатись про програму: http://www.daad.org.ua/ukr/stip_studium.html.

Програма Erasmus Mundus

Стипендіальна програма навчання за кордоном - Erasmus Mundus

Erasmus Mundus – програма Європейської комісії, метою якої є підвищення якості освіти в університетах Європи. Програма дозволяє студентам та викладачам їздити по обміну в закордонні університети у різні країни, навчатися або викладати там. Починаючи з 2007 року на базі Erasmus Mundus було розроблено понад 100 магістерських програм. Тривалість навчання або стажування за програмою становить від 1 місяця до року. Програма також підтримує працевлаштування у закордонних компаніях. Подавати заявку можуть студенти, які мінімум 2 роки навчаються у вітчизняному університеті та мають бали вище середнього.

Тут можна детальніше дізнатись про програму: http://erasmusplus.org.ua/

Програми Muskie і UGRAD (США)

Muskie і UGRAD – програми Державного департаменту США, створені для молоді, яка хоче отримати освіту у США.

Програму UGRAD розроблено для студентів 1-3 курсів різних спеціальностей, які впродовж року отримують змогу навчатися в американському ВНЗ. Мета програми, створеної ще у 1992 році, - розвиток економіки та демократії країн Євразії.

Програму Muskie розроблено для студентів, які хочуть отримати ступінь магістра. Навчання проходить впродовж 2-х років. Пріоритет надається студентам таких спеціальностей: право, економіка, публічна політика, державне управління, адміністрування бізнесу.

Умовою кожної програми є те, що фіналісти не можуть вплинути на вибір університету. ВНЗ замість них обирають члени програми у Вашингтоні. Частина фіналістів програми Muskie проходить навчання впродовж одного року, частина – впродовж двох, що залежить від здобутків подавача.

Програма Gates Cambridge Scholarship

Стипендіальна програма навчання за кордоном - Gates Cambridge Scholarship

Програма Gates Cambridge Scholarship була створена в жовтні 2000 року пожертвуванням в розмірі 210 млн доларів США з Фонду Білла і Мелінди Гейтс в Кембриджський університет. Стипендії присуджуються видатним претендентам з країн за межами Великобританії, для отримання ступеня післядипломної освіти з кожного предмету, доступного в Кембриджському університеті. Критерії вибору:

 • видатні інтелектуальні здібності
 • лідерський потенціал
 • прихильність справі поліпшення життя інших людей
 • хороша сумісність між кваліфікацією і устремліннями заявника та програмою аспірантури в Кембриджі

Метою програми Gates Cambridge Scholarship є створення глобальної мережі майбутніх лідерів, покликаних поліпшити життя інших людей.

Стипендія Gates Cambridge Scholarship є однією з найбільш щедрих міжнародних стипендій. Вона охоплює такі витрати:

 • оплата навчання в університеті за відповідною ставкою
 • допомога на утримання (для одного студента 14 900 фунтів стерлінгів протягом 12 місяців за ставкою 2017-18 рр)
 • вартість авіаквитків як на початку, так і в кінці курсу
 • витрати на в'їзну візу і витрати на імміграційне мито

Більше інформації: https://www.gatescambridge.org/

Стипендія Endeavour Scholarships

Стипендіальна програма навчання за кордоном - Endeavour Scholarships

Endeavour Scholarships - це стипендія австралійського уряду, що надає австралійцям можливість проводити дослідження і професійно розвиватися за кордоном, а також для іноземних громадян робити те ж саме в Австралії.

Що пропонує Endeavor? Будучи стипендіатом Endeavor, ви отримаєте неоціненний міжнародний досвід в галузі досліджень і професійного розвитку. Програма підтримує студентів, аспірантів і фахівців в області професійної освіти і навчання.

Студенти мають можливість отримати грант на освіту, переїзд, проживання та медичну страховку.

Семестровий обмін Endeavour Research Fellowship (4-6 місяців) також підтримується грантами, доступними для австралійських студентів, які хочуть навчатися за кордоном та іноземних студентів для навчання в Австралії.

Більше інформації: https://internationaleducation.gov.au/Endeavour%20program/Scholarships-and-Fellowships/Pages/default.aspx

Стипендія Visby Program

Стипендія на навчання за кордоном - Visby Program

Visby Program - стипендія Вісбі для навчання на рівні магістра, пропонується урядом Швеції і покриває всі витрати. Програма розрахована на кандидатів, які проявляють як інтелектуальні здібності, так і потенціал лідерства незалежно від віку, статі і релігійних переконань. Стипендіальна програма спрямована на різноманітність серед стипендіатів.

Всі стипендіати Шведського інституту запрошуються стати членами мережі SI Network for Future Global Leaders (NFGL), мережі, яка пропонує унікальні можливості під час перебування в Швеції. Разом з іншими талановитими людьми з усього світу стипендіат може брати участь в різних заходах, обмінюватися ідеями та створювати мережі, які можуть принести користь як кар'єрного, так і особистому розвитку.

Стипендія не обкладається податком і становить 9000 шведських крон в місяць.

Стипендія також включає в себе грант на поїздки в розмірі 5000 шведських крон для студентів в однорічні магістерські програми і додаткові 5000 шведських крон на дворічні магістерські програми.

Більше інформації: https://si.se/en/apply/scholarships/visby-programme-masters/

Стипендіальні програми Канади

Стипендіальні програми Канади

Ознайомитися зі стипендіальними програмами, які пропонує Канада, можна за наступними посиланнями:

 1. scholarships-bourses.gc.ca
 2. vanier.gc.ca
 3. scholarshipscanada.com

Знайти університет в Польщі Подати заявку на вступ до Польщі

Читайте також

Messenger Viber Telegram Whatsapp